DVB-T2 dual tuner: Evolveo Venus T2 / Geniatech MyGica T232

Jak zwykle bez przemyślenia sprawy stałem się posiadaczem podwójnego tunera DVB-T2 Evolveo Venus T2.

Firma czeska czeska a tuner jest rebrandowanym tunerem Geniatech MyGica T232.

Czemu w sposób nieprzemyślany? Bo zakupiłem tuner do komputera pracującego pod Linuxem nie sprawdzając dokładnie jakiej jakości są dostarczone sterowniki.
I jak to w życiu bywa są jakości gównianej. Znaczy się jakieś tam sterowniki są, ale są one dostarczane w postaci binarnej, skompilowanych już modułów, które można użyć z konkretną wersją jądra i dokładnie z architekturą procesora dla której zostały skompilowane.
Brak kodu źródłowego sprawia, że sterowniki te nigdy nie zostaną włączone do jądra Linuxa a producent chyba nie jest zainteresowany w dostarczaniu sterowników dla różnych architektur i wersji jądra.

Postanowiłem sobie rozebrać tuner i sprawdzić jak jest zbudowany. Jako tunery TV pracują dwa układy Sony CXD2880. Tunery te są używane w popularnym RPI-TV-uHAT.
Tunery są umieszczone na oddzielnej PCB, na której prawdopodobnie mamy też zabezpieczenie i wzmacniacz wejściowy oraz bardzo rozbudowane filtry co może znacznie poprawić jakość sygnału.
W RPI-TV-uHAT mamy kilka elementów wokół CXD2880, tu zaś jest ich kilkadziesiąt.

Na drugim PCB znajduje się całkowicie nikomu nieznany układ AS-2056, zapewne dekoder DVB-T2, markowany przez AnSilicon, również zupełnie nieznaną firmę, małe FPGA LP1K36, mały EEPROM I2C 24C64, dwie przetwornice i reszta drobiazgów.

PCB z dekoderem oznaczone jest jako "RD2540 VER1.02" a PCB z tunerami jako "RD2540-T2(SONY) VER1.01".

Porcja zdjęć poniżej.Dodaj komentarz

Komentarze mogą być formatowane przy użyciu prostej składni wiki.

Add ping

URL dla trackbacków : https://bpa.ksu.pl/blog/trackback/22

Page top